Friday , 15 December 2017
Home / News / Full list of Senate committee chairmen, vice chairmen

Full list of Senate committee chairmen, vice chairmen

  1. Committee on Rules & Business

Babajide Omoworare (Chairman)

Ali Ndume (Vice chairman)

  1. Senate Services Committee

Ibrahim Gobir (Chairman)

Aliyu Sabi Abdullahi (Vice chairman)

  1. Committee on Ethics and Privileges

Samuel Anyanwu (Chairman)

Bala Ibn Na’allah (Vice chairman)

  1. Committee on Public Accounts

Andy Uba (Chairman)

Gbolahan Dada (Vice chairman)

  1. Committee on National Security & Intelligence

Shaaba Lafiagi (Chairman)

David Jonah Jang (Vice chairman)

  1. Committee on Agriculture

Abdullahi Adamu (Chairman)

Theodore A. Orji (Vice chairman)

  1. Committee on Air Force

Duro Samuel Faseyi (Chairman)

Ali Wakili (Vice chairman)

  1. Committee on Army

George Akume (Chairman)

Ibrahim Abdullahi Danbaba (Vice chairman)

  1. Committee on Anti-Corruption and Financial Crimes

Godfrey Chukwuka Utazi (Chairman)

Sani Mustapha (Vice chairman)

  1. Committee on Appropriations

Danjuma Goje (Chairman)

Sunny Ogbuoji (Vice chairman)

  1. Committee on Aviation

Hope Uzodinma (Chairman)

Bala Ibn Na’allah (Vice chairman)

  1. Committee on Banking, Insurance and Other Financial Institutions

Rafiu Adebayo Ibrahim (Chairman)

Achonu Nneji (Vice chairman)

  1. Committee on Capital Market

Isiaka Adeleke (Chairman)

Ogola Foster (Vice chairman)

  1. Committee on Communications

Gilbert Nnaji (Chairman)

Solomon Adeola Olamilekan (Vice chairman)

  1. Committee on Cooperation and Integration in Africa and NEPAD

Abubakar Sani Danladi (Chairman)

Baba Kaka Garba (Vice chairman)

  1. Committee on Culture and Tourism

Matthew Urhoghide (Chairman)

Abubakar A. M. (Vice chairman)

  1. Committee on Customs, Excise and Tariff

Adamu Aliero (Chairman)

Samuel Anyanwu (Vice chairman)

  1. Committee on Defence

Ahmad Lawan (Chairman)

Jeremiah Useni (Vice chairman)

  1. Committee on Diaspora & Civil Societies

Rose Oko (Chairman)

  1. Committee on Drugs and Narcotics

Joshua Lidani (Chairman)

Phillip Gyunka (Vice chairman)

  1. Committee on Downstream Petroleum

Uche Ekwunife (Chairman)

Jibrin Barau (Vice chairman)

  1. Committee on Ecology and Climate Change

Bukar Abba Ibrahim (Chairman)

Achonu Nneji (Vice chairman)

  1. Committee on Education (Basic & Secondary)

Aliyu Wamakko (Chairman)

Rose Oko (Vice chairman)

  1. Committee on Employment, Labour & Productivity

Suleiman Nazif (Chairman)

  1. Committee on Environment

Olaka Johnson Nwogu (Chairman)

Oluremi Tinubu (Vice chairman)

  1. Committee on Establishment & Public Service

Emmanuel Paulker (Chairman)

Suleiman Nazif (Vice Chairman

  1. Committee on Federal Capital Territory

Dino Melaye (Chairman)

Mohammed Hassan (Vice chairman)

  1. Committee on Federal Character & Inter Governmental Affairs

Salihu Hussain Egye (Chairman)

Suleiman Othman Hunkuyi (Vice chairman)

  1. Committee on Finance

John Owan Enoh (Chairman)

Umaru Ibrahim Kurfi (Vice chairman)

  1. Committee on Foreign Affairs

Monsurat Sunmonu (Chairman)

Shehu Sani (Vice chairman)

  1. Committee on Gas

Bassey Albert Akpan (Chairman)

Abubakar Ahmadu Moallahyidi (Vice chairman)

  1. Committee on Health

Lanre Tejuosho (Chairman)

Matthew Uroghdide (Vice chairman)

  1. Committee on Housing

Barnabas Gemade (Chairman)

Francis Alimikhene (Vice chairman)

  1. Committee on I.C.T and Cybercrime

Buhari Abdulfatai (Chairman)

Ogola Foster (Vice chairman)

  1. Committee on Independent National Electoral Commission

Abubakar Kyari (Chairman)

Olusola Adeyeye (Vice chairman)

  1. Committee on Information & National Orientation

Enyinnaya Abaribe (Chairman)

Ibrahim Abdullahi Danbaba (Vice chairman)

  1. Committee on Interior

Georgeb Sekibo (Chairman)

Bayero Usman Nafada (Vice chairman)

  1. Committee on Inter-Parliamentary Affairs

Bayero Usman Nafada (Chairman)

  1. Committee on Industry

Sam Egwu (Chairman)

Buhari Abdulfatai (Vice chairman)

  1. Committee on Judiciary Human Rights & Legal Matters

David Umaru (Chairman)

Godswill Akpabio (Vice chairman)

  1. Committee on Land Transport

Olugbenga Ashafa (Chairman)

Phillip Aduda (Vice chairman)

  1. Committee on Local & Foreign Debts

Shehu Sani (Chairman)

Phillip Gyunka (Vice chairman)

  1. Committee on Marine Transport

Ahmed Rufai Sani (Chairman)

Ighoyota Amori (Vice chairman)

  1. Committee on Media & Public Affairs

Aliyu Sabi Abdullahi (Chairman)

Ben Murray Bruce (Vice chairman)

  1. Committee on Public Procurement

Abdulsalami Ohiare (Chairman)

Joshua Dariye (Vice chairman)

  1. Committee on National Identity & National Population

Marafa Kabir (Chairman)

Abubakar Sani Danladi (Vice chairman)

  1. Committee on National Planning & Economic Affairs

Rabiu Musa Kwankwaso (Chairman)

Yele Omogunwa (Vice chairman)

  1. Committee on Navy

Isa Hamma Misau (Chairman)

Osinachukwu Ideozu (Vice chairman)

  1. Committee on Niger Delta

Peter Nwaboshi (Chairman)

Abubakar Abdulrahman (Vice chairman)

  1. Committee on Police Affairs

Abu Ibrahim (Chairman)

Stella Oduah (Vice chairman)

  1. Committee on Power

James Manager (Chairman)

Bukar Mustapha (Vice chairman)

  1. Committee on Primary Health Care & Communicable Diseases

Mao Ohuabunwa (chairman)

Nelson Efiong (Vice chairman)

  1. Committee on Privatisation

Ben Murray Bruce (Chairman)

Abdullahi Yahaya (Vice chairman)

  1. Committee on Science & Technology

Robert Ajayi Boroffice (Chairman)

Marafi Bashir (Vice chairman)

  1. Committee on Solid Minerals

Joshua Dariye (Chairman)

Rilwan Adesoji (Vice chairman)

  1. Committee on Sports

Obinna Joseph Ogba (Chairman)

Marafa Kabir (Vice chairman)

  1. Committee on States & Local Government

Abdullahi Gumel (Chairman)

Kashamu Buruji (Vice chairman)

  1. Committee on Tertiary Institutions & TETFUND

Binta Masi Garba (Chairman)

Tijjani Yahaya Kaura (Vice chairman)

  1. Committee on Trade & Investment

Fatimat Olufunke Raji Rasaki (Chairman)

Sabo Mohammed (Vice chairman)

  1. Committee on Upstream Petroleum

Donald Omotayo Alaosaodura (Chairman)

Bassey Gershom (Vice chairman)

  1. Committee on Water Resources

Mohammed Ubali Shittu (Chairman)

Emmanuel Bwacha (Vice chairman)

  1. Committee on Women Affairs

Oluremi Tinubu (Chairman)

Stella Oduah (Vice chairman)

  1. Committee on Works

Kabiru Gaya (Chairman)

Clifford Ordia (Vice chairman)

  1. Committee on Poverty Alleviation & Social Welfare

Ali Wakili (Chairman)

AmarSim Associations Development Consultants

Check Also

Police, Miners clash lives many dead in Mambilla.

Terhemen Abua with additional reports from Daily Trust. In a bid by operatives of the …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *